Söndags-smakbit # 44

Bloggen Flykten från verkligheten ger oss varannan söndag chansen att publicera ett litet smakprov ur en bok vi läser.

En av böckerna jag läser nu passar bra i Halloween-tider, nämligen Snöstormen av Vladimir Sorokin

”I en nedfryst framtid utkämpar läkaren Garin en kamp mot klockan för att rädda sina landsmän från en utländsk och gåtfull epidemi som skapar zombier på landsbygden. Man talar om den nya digerdöden. Mörkret har fallit, månen skymtar bakom molnen och kölden är hård.
Hästarna kämpar ursinnigt på den kalla tundran där små genomskinliga och mystiska pyramider ligger utströdda i snön. Hela tiden uppstår nya besvärligheter. Och snart inser Garin och hans kusk Harkel att de inom kort står inför den värsta fienden av dem alla – en tvättäkta rysk snöstorm är nämligen på ingång.”

Smakbit sid. 50

”Doktorn satte på sig pincenén och såg närmare. På bordet bredvid samovaren satt en liten man med benen hängande ut över kanten. Han var inte större än den blänkande nya samovaren. Den lille mannen var klädd i små kläder som visade att han var en välbärgad mjölnare: en röd stickad tröja, musgrå yllebyxor och röda flotta stövlar som han satt och dinglade med.
Doktorn hade ofta sett och botat småmänniskor, och därför visade han inga tecken på överraskning.
Mjölnarhustrun kom fram till dem. -Drick lite te. Lite vodka skulle säkert också smaka gott i den här kylan.
Doktorn sjönk ner på stolen. Framför honom stod ett vodkaglas och en tretandad gaffel. Mjölnarhustrun fyllde doktorns glas.
-Väl bekomme.
Doktorn tog glaset och tömde det hastigt. Han tog åt sig av surkålen med gaffeln och började äta. Mjölnarhustrun lade ett stycke hemrökt skinka och isterstekta potatisar på hans tallrik.”

14 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *