Söndags-smakbit # 2

 

 

Bloggen Betraktelser ger oss på söndagar chansen att publicera ett litet smakprov ur en bok vi läser.
Där får du många spännande boktitlar att kika närmare på.

Jag har lagt tassarna på Lyckans hus, av Jessie Burton, uppföljaren till hennes debutbok Miniatyrmakaren som kom för några år sedan och som jag gillade starkt.
Bokens handling utspelar sig i Amsterdam under 1600-talet

Smakbit sid. 39

”Tack vare Cornelia vet Thea att modern brukade tvinga sin familj att äta sill trots att de hade råd med bättre kött. Att hennes kjolar i hemlighet var fodrade med de finaste sobelpälsverk. Att hon var duktig på att räkna. Men även om dessa fragment är trevliga att känna till är det inte tillräckligt för att skapa sig en mer fullständig bild.”

sid. 221

”-Vi behöver en läkare”, sa Nella. -Nu. Och läkare har kommit. De har kommit under fyra veckor, skurit upp hennes ådror för att tappa henne på blod. De har placerat iglar på henne. Kallsvettig och blek har hon kastat sig av och an i sängen, pratat om gyllene hus och tomma paletter, spädbarn i vaggor och en dörr hon drog och drog i och aldrig borde ha öppnat.”

11 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *