Söndags-smakbit # 2

 

 

Bloggen Betraktelser ger oss på söndagar chansen att publicera ett litet smakprov ur en bok vi läser.
Jag såg härom dagen listan på de böcker som nominerats till Sveriges Radios romanpris.
De är:
– Systrarna av Jonas Hassen Khemiri, en bok jag just nu lyssnar på, och lär fortsätta ett tag till, inläsningen är 22 timmar lång!
– Tomt bo av Sofia Stenström
– Stacken av Annika Nordin läste jag i december, en absolut favorit bland förra årets böcker.
Spindelbjörken av Pär Hansson
Den sistnämnda boken läser jag för tillfället och det är från den veckans smakbit kommer!Titeln är länkad till förlaget där du kan läsa mer.

Av de fyra nominerade böckerna har jag alltså läst 3, vilket sammanträffande!
sid, 136-37
”Att bli av med ett finger, den yttersta leden av ett lillfinger, var ingenting jämfört med detta. Utan sitt gips skulle han inte bli sig själv igen, inte densamme, den saken var klar. Men inom sig släppte han aldrig gipset ifrån sig. När han låg i gropen höll han det återigen, han bar gipspaketet mot bröstet och flög. Om nätterna flög han som laxöringen i fiskgjusens klor. Fångad. Fritagen. På dagarna flög han rakt igenom klassrummets fönsterruta, som många barn gjort före honom. Så länge det funnits fönsterrutor, så längde det funnits klassrum”

10 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *