Jag har läst…

Klara och solen Bokomslag Klara och solen
Kazuo Ishiguro
roman/sf
Wahlström&Widstrand
2021
309

Från sin plats i butiken som säljer artificiella vänner observerar Klara - en artificiell vän med enastående iakttagelseförmåga - noggrant beteendet hos dem som kommer in för att handla. Hon hyser gott hopp om att en kund snart ska välja just henne. Men när möjligheten till ett helt nytt liv väl dyker upp varnas Klara för att inte lita för mycket på löften från människor.
Ishiguro skildrar vår snabbt föränderliga värld genom en oförglömlig berättares ögon och utforskar en grundläggande fråga: Vad betyder det att älska?

Den här boken valde jag ut som månadens bok i PROs bokcirkel jag är med i. Vi hade rätt livliga diskussioner, ämnet är stort, och högaktuellt, hur ser vår framtid ut, hur mycket kommer snart AI att ta över? Några tyckte boken var förskräcklig och andra att den var mycket intressant, precis som sig bör när man samtalar om en bok.

3 kommentarer

  • LillaSyster

    Det är läskigt med hur AI används – allt är inte till det goda. Förstår om diskussionerna blev många. Ha en fin eftermiddag, jag sitter här och väntar på att en nya skrivaren ska konfigurera klart…….. det tar väldigt långtid tycker jag. Den gamla som var sen 2018 tackade för sig igår.

  • Mormor

    Den boken ska jag läsa. Tack för tipset också om Ann-Luise Bertells Skuggas, som jag tyckte om. Boken har förresten nominerats för Svenska Yles litteraturpris 2025.
    Jag tror att AI är bra, men visst finns det nackdelar. Många jobb kommer att ryka, åtminstone så här i första yran. En översättare i Sibbo har redan fått sparken, läste jag. Och snart blir de fler. Läste också att en idrottare ordinerats AI som terapi. Ensamma människor börjar se AI som kompis. Och om man inte kan skriva, så kan man använda en talfunktion. Alltså prata med denna kompis!
    Själv har jag som pensionär inget behov av att använda AI till annat än informationssökning. Om jag söker på Google så kommer numera Googles AI – vid namn Gemini – inhoppande direkt och blandar sig i saken. Den har gett så vanvettiga svar att jag numera övergått till Copilot och Chat gpt.
    Mormor i farten, yess!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *