Paj-igt värre!

Idag hade jag svårt att bestämma mig!
Ska jag skriva om:
-neurastasi? sjukligt trötthetssyndrom, stod om i Expressen idag
-läkarutlåtandet från Alfta Rehab som kom i posten idag, eller
-mat?

Det blev maten, idag…
Ska nämligen tänka lite mer över de andra ämnena, under helgen, så återkommer jag om det i nästa vecka.
Fast jag inte är eller någonsin har varit någon bullbakande mamma, så händer det att jag bakar pajer, men bara matiga pajer!
Igår var en sån dag, matinspirationen har inte infunnit sig på länge, och i förrgår irrade jag runt som en yr höna i butiken en kvart utan att hitta något jag ville ha!
(till slut blev det…..fiskpinnar, haha)
Så för att ha något att ta till när jag är ensam på dagarna och fantasin tryter så gjorde jag ett storbak av pajer!
Stod och tvekade länge bland mjölsorterna också, vilket fick sambon smått desperat(han skulle åka till jobbet), så till sist nappade jag tag i två förpackningar färdig pajmix i påse!


Efter kavlande o måttande hade jag 7 engångsformar med pajskal som inte krävde någon förbakning


Några skal fyllde jag med mjukstekta lökringar (glöm inte att ha i lite socker när du steker!), musslor på burk och ädelost

Gjorde en stanning av 3 dl turkisk yoghurt, 3 ägg, salt, peppar och lite muskotnöt (räcker till 4 p)


Strödde också över lite cheddarost, sen skjuts in i 200 grader 30 minuter!


Den här pajen fylls med spenat, trattisar, kassler och fetaost


Här en variant med blomkål. kassler och ädelost.
Till dessa gjorde jag en äggstanning på 3 dl minigrädde, 3 ägg, salt, peppar, och chili på tub


Så var det klart! Nu kan jag inte gnälla på ett tag, bara att köpa hem lite god sallad!


Klar och klar förresten – långt ifrån klar!
Men disken fick vänta till idag, för nu var Paula trött…

Angående nässlor förresten, såg idag att det inkommit nya nässelrecept på Tasteline! Bl.a en grön energidrink och en nässelcappuccino!!! Gå in o kolla vettja!

Imorgon drar vi iväg, hit!
Vädret ska ju bli svinkallt, snöstormar o jag vet inte vad, men detta var planerat sedan länge så vi åker ändå!
Sambon ska jobba hela helgen på mässa, och jag ska då


husera i ett rum i denna stuga!
Jag kommer att hälsa på ungarna i Falun förstås, typiskt nog ska dottern både jobba och göra inventering på lördag…och så ska jag träffa en nätkompis IRL!!! Spännande och kul!
En smolk i bägaren – Larissa ska till veterinären imorgon, hennes ben blir bara sämre, och höger framtass är nästan obrukbar. Vi måste få besked vad detta är för något och hur vi kan hjälpa henne!

21 kommentarer

  • EVA

    Jädrans så hungrig jag blev…och jag som snart ska i säng ! Måste skriva av lite tips på fyllningar, det lät ju supergott !

    KRAM EVA

  • Tette Merio

    Ser ju jättegott ut syster, men jag kan fortfarande inte för mitt liv förstå hur någon människa kan komma på tanken att VILJA laga mat?!? :-O
    Helt ofattbart ju!! hehe

    Ha en trevlig helg i förskott du också.
    Vi ska sjösätta båten på söndag morgon och köra den från Stockholm till Nynäs. Hoppas det blir SOOOOL då! 🙂

    Kramar!/Lillsyrran Tette.

  • AnCa

    Wow vilka läckra pajer! Roligt med lite annorlunda fyllningar. Stackars vovven då hoppas att farbror veterinären kan hitta en lösning! Kramis

  • Monica

    Oj, så många goda pajer. Borde nog ställa mig en dag å greja till lite sånt…jag är kass på att planera mina måltider.

    Hoppas det finns någon bra hjälp till Larissa.
    Ha en go helg oavsett väder.

    Kram!

  • Ingegerd

    Åh så synd om Larissa! Måtte hon kunna få läkande behandling nu!
    Det suger i magen då jag tittar på de läckra pajerna!
    Tänker självklart göra någon av dem då jag kan stå och laga mat.
    Ha det skönt i stugan!

  • "Ninni"

    Oj vad du varit redig och lagat till pajer. Bra idé. Linn gillar pajer så vi kanske borde ta oss en pajtillverkarkväll så hon har lite gött att äta då jag åker till Järvsö.
    Hoppas du får sköna dagar i Falun och att vädret inte blir lika eländigt som de lovat. Här regnar det idag men det kan jag gå med på så länge snön lämnar oss i fred. Värken tar jag på köpet…
    Nu ska jag försöka få mig till att göra nånting nyttigt idag inte bara hasa runt och göra ingenting eller sitta vid datorn och läsa bloggar… *suck*
    Ha det gött!!
    Kram.

  • leila

    oj vad gott allt såg ut. Hm jag undrar jag, jag kankse skulle läst om det dära trötthetssyndromet för jag är så trött så jag vet inte var jag ska ta vägen just nu. Inte trött så jag kan sova men så himla trött ändå.
    kram på dig /leila

  • Gunvor

    Oj, oj va mycket gott du frestar med. Pajer tycker jag så mycket om, men det blir så sällan att jag gör nån. Den därmed spenat o trattisar såg otroligt god ut. Usch! va hungrig jag blir!
    Hoppas det går bra för Larissa! Det har varit många sjuka djur i bloggarna nu.Många veterinärbesök. Det är ju så jobbigt när dom små vännerna blir sjuka.
    Ha det gott i Falun!

  • Catja

    Men vilka läckra pajer. Det där med att göra mkt och frya in borde man verklgien göra oftare. Smaskigt det såg ut. Du är så duktig på mat! Här är det blåsigt men västa stormen över. Trodde både tak och peruk skulle lyfta igår!
    KRam
    /Catja

  • Nilla

    Så fint det var här inne då. Är det dottern som fixat igen? Härliga matbilder. Hoppas att allt är bra med Larissa. Ha en trevlig helg med bloggträff 🙂
    Kram

  • Doris

    Så retsam du är .. men jag förstår att du vill ”smälta” läkarutlåtandet lite innan du skriver om det ( i fall du över huvud taget VILL skriva om det … )
    Förstår inte varför jag inte bakar pajer här,ÄLSKAR pajer men har det aldrig i maten… Måste ändra på det ;0).
    Stackars gamla Larissa, hoppas att djurdoktorn kan göra något för henne …
    Här hemma börjar våran ”Drottning”, Doppa, bli lite gammal, vi märker att hon har börjat höra lite dåligt, inte bra …
    Sköt om dig!
    Kramar, Doris, som det snöar på ( eller ute i alla fall …)

  • Pia

    Gud vad gott det där ser ut. Pajer är så gott.. vi köpte faktiskt färdiga sådana på Maxi i lördags. De var riktigt goda bakade på fullkornsmjöl. Så klart inget går upp mot hemmagjort. Jag är en riktig matmamma oxså och brukar sällan fuska medsnabbmat annars.
    Hoppas ni haft det bra där ni är..
    Stackars Larissa*
    Kram på dig

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *