Skyltsöndag #442

Den här veckan bjuder jag på det längsta skylt-inlägget någonsin!
Alla bilder är från Järnvägsmuseet här i Falun.
Och många bilder blir det, men desto mindre text!












Rallare in action


Jag bjuder på några bonusbilder utan skyltar:



Här måste en eldare stå och skyffla…

..medan förstaklasspassagerarna kan roa sig

..eller ägna sig åt tungt pappersarbete en stund..

..en del vagnar var något påvrare..
Det var det hela, ont i bläddertummen nu?
BP förvaltar skylt-temat som man snabbt blir beroende av och du hittar flera skyltare här

9 kommentarer

  • Karin

    Underbart inlägg, för en tågnostalgiker! Under några kalla snörika vintrar nyligen var man tvungen att ta ut museilok från järnvägsmuseet i Gävle för att klara av snömassorna. Dagens lok (ofta producerade i Italien) förstår sig inte på snö.

    På 1950-talet åkte jag under fyra år tåg till skolan från södra Dalarna, till järnvägsknuten Storvik i Gästrikland. Vi hoppas ofta på förseningar, så att man skulle slippa någon lektionstimme, men på den tiden var tågen irriterande punktliga.

  • Minton

    Så många härliga bilder från museet. Gamla lok är vackra. Minns att det fanns rälsbuss när jag var barn.
    Kramar från oss

  • BP

    Hahaha! Höll på att skriva ”att nu får du det kortaste svaret av mig -ever”: Dregel, dregel! Men det hade varit elakt. Okej, jag dreglar över skyltarna, de riktiga gamla tågvagnarna, ångloket och loggan ”Vagn- och maskinfabriks AB” för att inte tala om prislistan och vågen. Sådana vågar minns jag. Och de visade aldrig samma vikt utan levde sitt eget liv. Och så har vi maskinrummet – dregel, dregel. Känner nästan lukten både av maskinen och självaste ”ugnen”.

    Ett härligt inlägg, helt i min smak:-) Tusen tack för det och länken:-)

  • Karin

    Åhh så nostalgisk jag blev nu, min pappa jobbade med tåg och jag fick ofta följa med honom på hans jobb när jag var liten. Tack för en fin nostalgitripp <3
    Kram från mig

  • Ibod11 - Ingrid

    Trevligt att få hänga med och se så mycket från järnvägsmuséet. Jag har besökt ett liknande museum i Gävle när barnen var små och redan då fascinerades min son av alla lok. Kanske fick han tankar om sin karriärbana redan där 😀
    Kram

  • byblixtra

    Roligt att få följa med till Järnvägsmuseet.
    Museet ser ut att ha bra lokaler för att köra ut med tågen. Fina gamla tågvagnar och kul att få se hur första klassvagnarna kunde se ut med vanliga möbler.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *