Fem-en-fredag #29 Sommarstunder
#29 Sommarstunder
– Vad blir godare på sommaren?
Svenska bär! Vilken skillnad det är mellan svenska och utländska jordgubbar!
– Vad är den mest underskattade stunden på en sommardag?
En plötslig oväntad regnskur en riktigt varm dag, doften är obeskrivlig!
– Vad gör du helst när regnet plötsligt kommer en sommardag?
Tänker glada tankar över hur svamparna växer och frodas inför plocksäsongen
– Vad är ett sommarögonblick du aldrig tröttnar på?
Det dagliga doppet i sjön!
– Vad har du minst bråttom med just nu?
Städutrustningen får vila….
Du hittar flera temabloggare hos Elisa



11 kommentarer
Susjos
Idag var jag bra sugen att hoppa i Brunnsviken på min joggingtur nere vid vattnet, för hugaligen så varmt det är nu! ;-D
Svenska jordgubbar är nåt speciellt!
Och ja…nån städning i denna värme blir inte!
Ha en fin helg!
Kram!
Hanneles boktips
Nu är det så torrt att björken har gula blad, regn välkomnas.
LillaSyster
Finns inget som slår de svenska jordgubbarna, jag har slutat att köpa utländska för de är alltid smaklösa.
Passa på och bada nu för regn och rusk är på ingång.
Här fick snabeldraken jobba en stund idag, jag stod inte ut. Ha en fin fredag!
Ibod11 - Ingrid
Bär, välbehövligt regn och tankar om kommande svampskördar är bra saker med sommaren 😀 Dina bad är nog kanske det allra bästa och städningen kan gärna vänta.
Kram
Hannas krypin
Åh, håller så med om regnskurar under sommaren och doften av regn!
http://hannaskrypin.se
Nilla Tankebubblor
Doften av regn! Och ett dagligt dopp låter som en bra vana!
A Room of my own
ettan och femman är vi helt överens om. doften av sommarregn är helt underbart. idag har det både åskat och regnat här men jag tror att skulle ha kommit lite mer regn egentligen. hörde just på TV hur torrt det är långt ner i marken. hoppas att du får många härliga dop i sjön innan det blir höst för gott
Anna-Lena
Regn är så viktigt! Blir så irriterad på dem som ser det som något negativt. Har kommit en skurna här idag. Vill ha många regndagar nu. Härligt att ta en ordentlig promenad i regn.
Jordgubbarna tid är nu. Njutbart!
God kväll!
Anki
Sommarregn efter värme och torka … verkligen en underbar doft!
Svenska jordgubbar är absolut oslagbara!
Ha en fin lördag!
Kram och nospuss
Klimakteriehäxan
Här hade vi stora likheter!!!
Men svampplockning … det är ju härligt om man hittar dem, men när man INTE gör det är det inte så roligt …
Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv
Visst är det skillnad. Visste du att anledingen till att våra jordgubbar här i norden (osäker på Danmark men resten) smak på jordgubbarna tydligen beror på att de inte är utsätts för värmen hela tiden. Utan är med om kyla så den sparar klorofyll som tydligen påverkar sötman. Hörde det på p4 för några år sedan.