Påbörjar mina små strövtåg…

Jag hade ju knappt satt min fot här på orten innan min flytt hit så nu har jag åter en ny omgivning att utforska.
Och det är ju något jag verkligen gillar, nyfiken som jag är!
Jag har tagit en paus i ordningsställandet här hemma, mitt förråd är så fullproppat så jag knappt kan få in en fot där…men grejerna där springer inte iväg och jag behöver återhämtning .
Dessutom vill jag uppleva min omgivning innan höststormarna viner, ja, varför behöver jag egentligen förklara mig? Jag gör ju som jag vill, vuxna människan, ”ler”…

Det kom ju som en total överraskning för mig detta med att Korsnäs-bron skulle rivas när jag flyttade hit, man har pratat om det under många år säger de som bor här, men man kom till skott just lagom tills jag lyfte mina bopålar.
Detta har inneburit en del förändringar i bland annat busstrafiken som måste köra andra vägar nu då bron inte är tillgänglig.
Men, det blev inte så farligt som jag befarade.
Här på bild ser man avspärrningarna, jag ska försöka gå runt för att komma ner till sjön.

Jag behöver också ta mig över järnvägsspåren, det är jag van vid då tågen passerade nära mig förut också.

Strax kommer jag till dammarna men inga glada laxar hoppar upp ur vattnet

Bebyggelsen är en idyll med dalaröda stugor

Snart skymtar jag glittrande vatten mellan träden

Och där guppar vågorna i den välbekanta sjön Runn där några flytetyg ännu ligger i vattnet

Jag ser en liten holme långt ut på sjön, jag trodde det stod någon där och fiskade men när jag läst in bilderna i datorn ser jag att det är en liten fyr!

Jag fortsätter en bit och kommer till ett trist industriområde och kan inte begripa varför man valt att bygga stora industrier i strandlägen! Jag väljer att vända om hemåt och sätter mig ner på en bänk och lyssnar på vattenbruset

Mera bubblor än i en champagneflaska!

Träden börjar skifta färg, hösten är här och temperaturen börjar bli behagligare att andas.
Imorgon går jag till en annan sjö, häng gärna med!

13 kommentarer

  • Stefan

    Nog är det trevligt att vandra runt och upptäcka ett område man precis flyttat till. Trots järnväg och industrier verkar det vara en trevlig omgivning.

  • Mia

    Vad spännande att få se dina nya omgivningar! Jag avundas dig att du har vatten i närheten, det saknar jag här, kram på´re

  • Anki

    Tack för den trevliga rundturen i dina nya omgivningar … så trevligt att få hänga med! Ser trevligt ut och fint med vatten så nära 🙂
    Det där att plocka upp och plocka i ordning hinner du säkert göra under hösten när det regnar 🙂
    Ha en fin onsdag!
    Kram

  • Ibod11 - Ingrid

    Det är jättekul att upptäcka närområdet när man har flyttat. Jag hade precis samma tänk som du när jag flyttade hit. Jag röjde det nödvändigaste men sedan ville jag ut och upptäcka. Du har många fina platser i din närhet och det verkar inte alltför krångligt att komma runt avspärrningar. Såå fina bilder och jag gillar solgrlittret i vattenbubblorna. Vad skönt att sitta där en stund och lyssna och njuta 😀 Hösten börjar komma i hela vårt land verkar det som. Jag har sett bilder från Skåne och en bit upp. Här är det också på gång och nu är min fot så pass bra att det ska bli upptäckarglädje även här. Återupptäckarglädje 😀
    Kram

  • Geddfish

    Du är på samma spår som jag, undersöker nya marker efter flytten. Härligt!
    Jobbigt att flytta så många gånger, men också kul, tänker jag. Och varför har man så mycket grejer?
    Nu har inte jag alla dessa grejer längre, bortrensade till max och jag bor också ganska så kompakt. Trivs!
    Ha det gott!

  • Carita

    Härligt med dina rundturer – jag har ju lite börjat göra sådana nu också då jag ska få mer tid för mig själv. Den lilla holmen – så underbart fin!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *