Söndags-smakbit # 3

Bloggen Flykten från verkligheten ger oss varannan söndag chansen att publicera ett litet smakprov ur en bok vi läser.

Jag läser romanen Dörren av Magda Szabo.
Titeln är länkad till förlaget där du kan läsa mer om boken och om den ungerska författaren.

Smakbit sid.103

”Min man hyste ett ständigt behov av att erfara segrar, av vilket slag som helst, det gjorde honom yngre, starkare och friskare. Emerentias krigsförklaring hade gjort detta till en segerns kväll, jag kunde förnimma triumfatorns krans ovanför hans huvud där han satt. Hunden drog sig tillbaka utan att säga god natt till någon av oss och den sänkta svansen signalerade sorg, stor sorg. Vi satte oss ute på balkongen medan hunden traskade in i mors rum där han teatraliskt säckade ihop som om han blivit skadeskjuten.”

sid. 140

”Jag ropade till Emerentia att jag skulle skynda mig tillbaka, men kanske skulle jag inte orka komma över till henne då eftersom jag vid det laget skulle vara för trött för att säga ett ord.
-Trött? Varför det? De som kommer att vara trötta är väl de stackare som måste lyssna till er; de som tvingats in i kulturhuset efter att redan ha klarat av matning, mjölkning, mockning och fem miljoner andra bestyr som ni inte har minsta begrepp om, medan ni bara sitter och pladdrar!”

12 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *