Söndags smakbit # Jordens sorg – En historia om Buffalo Bill Cody

 

 

Bloggen Betraktelser ger oss på söndagar chansen att publicera ett litet smakprov ur en bok vi läser.
Jag läser Jordens sorg – En historia om Buffalo Bill Cody av Eric Vuillard. Jag har länkat titeln till förlaget där du kan läsa mer.
Smakbit sid. 20
”-Buffalo Bill förstod, att det inte var cowboyerna eller prickskyttarna som publiken kom för att se. Nej, styrkan i hans föreställning, tanken bakom som gav den verklig substans, som gjorde den oemotståndlig, det var närvaron av indianerna, riktiga indianer. De flesta föraktade indianer. Men det var just för att få se dem, och bara därför, som de slog knut på sig själva och skaffade biljetter till familjens alla medlemmar och försiktigt satte sig i en prydlig rad på läktaren.”

sid.80
”- Föreställningen är över. publiken strosar mellan stånden med indianhantverk och varmkorv. Man kastar ett öga ppå varorna, provar ett halsband. Det vore roligt med en tomahawk, eller kanske en fjäder! Det är det som idag kalla för ”merchandising”. Indianerna säljer produkter som härstammar från folkmorden på dem.”

8 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *