Veckans foto #78 /Skyltsöndag

Åke fortsätter med sitt fototema på söndagar.
Han vill kort och gott se bitar ur din kreativa sida. Ingen bild är vackrare än den andra.
Alla bidrag välkomnas såklart. Kom ihåg att det inte finns något dåligt väder utan bara fel kläder.

Max fem foton gäller!
Denna vecka har jag varit en flitig fotograf. Att välja endast fem foton var klurigt, men många fler foton kommer i veckans övriga inlägg!

Glädjen var stor när jag hittade kossor att snacka med på en av veckans promenader, här mammor och kalvar, övriga kossor betade nere vid sjöstranden för långt borta för fotografering.

Att få gå i gammelskog och beundra träd är en av mina absoluta favoritsysselsättningar! Har ett stort antal foton jag vill visa….senare

Ordspråket ”flitig som en myra” stämmer oerhört bra, här kämpar en ensam myra med att släpa en död geting mot stacken

Föreläsningen med Cecilia Duringer om häxjakten på 1600-talet var mycket intressant, publiken satt som trollbunden

Till vår sorg fick vi säga ”Hejdå och lycka till” till husets yngsta, mysigaste och spralligaste hyresgäst Vanessa som nu flyttar till Östersund för fortsatta studier. Vi kommer att sakna henne!
Jag fortsätter samla på skyltar av gammal och ohejdad vana alltsedan tiden med BP
Här kommer veckans skörd:

Denna skönhet, en Buick Fight, kunde jag ju inte låta bli att föreviga

I ledning under ”livsfarlig ledning” tränas inför skid-VM som går här i Falun nästa vinter

Valaffischer fyller varenda kvadratmeter väggyta dessa dagar!

En kommentar

  • Anna-Lena Larsson

    Så trevligt att ha haft en ung granne i huset. Synd att hon flyttar. Men så är det ju..och det blir bra för henne.
    Kreatur och gammelskog. Det gillar jag också!
    Föreläsningen verkar superintressant. Borde gå på turné även till våra trakter.
    God middag!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *