I Carl Larssons trädgård

Jag blev inspirerad av Ditte som har gjort ett så fint bildspel i sin blogg.

Jag har gjort bildspel i Kizoa förut men det blir ju så trist med den stora blaffan till logga som man inte får bort om man inte betalar.
Och si det har jag ju inte tänkt göra, gratis är bra!
Nu satt jag och laborerade på olika sidor och tyckte det var rätt svårt att få till det.
Till sist valde jag att ladda hem ett program , Photostage, och gjorde ett försök där som var skapligt enkelt.

Nästa problem var att kunna spara det för att kunna visa det i bloggen.
Man kunde dela på facebook, flickr Linkedin, Twitter…..och Youtube!
Så till slut sparade jag det i Youtube!
Ja jisses, nya lösenord hit och dit, snart vet jag inte vad jag heter någonstans, och min dotter suckar, för hon blir larmad när jag ändrar lösenord, tihi

Så blev resultatet av mitt svettiga projekt, men musiken! Den fick jag inte till alls. Ingen musik fanns som jag gillade och när jag väl valde så spelas den bara i början av bildspelet.
Jaja, ingen är fullärd på en gång…

Jag kanske skulle säga att bilderna är tagna den 9 september klockan sju på kvällen och ljuset var magiskt.
Jag traskade ensam runt i trädgården (fel fel, Daniel var förstås med!) och njöt av den sköna atmosfären…

Jag hoppas att jag kan förmedla något av det vackra till dig!
Enjoy!

19 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *