Matpriser

Det var matsnack på radion idag.
Man snackade om de höjda matpriserna.
I februari har matpriserna stigit med 6%, mjölkprodukterna med hela 10%
Av ett tiotal intervjuade var det bara en som reagerat på att han tyckte maten blivit dyrare!

Ärligt talat, det har jag inte märkt av heller, trots min ständiga jakt på extrapriser….

Annars konstaterade man bara att “det är bara att betala o se glad ut” för basvarorna kan man ju inte undvara.

Vi kan göra en liten prisjämförelse:
År 1915 kostade:
1 kg smör 2,75 vilket motsvarar 99,- i dagens penningvärde
År 1950 kostade samma smör 6,65 vilket motsvarar 106,- i dagens penningvärde

Lite kul statistik, piglönen var 1915 720,- per år vilket med dagens mått är 25.995,-!!
Och år 1950 fick en kvinna 15,29 i lön för ett dagsverke, 244,- i dagens penningvärde

Noteras kan att en liter bensin 1950 kostade 72 öre vilket faktiskt motsvarar 11,50 idag!

På tal om mat så har jag sett de två första avsnitten av “Kockduellen”, programmet som senast gick för 8 år sedan och nu återkommit i ny tappning.
Hur tråkigt och trist som helst! De två tävlande har en matkasse värd 120,- som kockarna ska göra något mumsigt av, och det är väl okej.
Men, tiden är bara en kvart, och man får egentligen inte se hur kockarna gör! Då hänvisas man istället till recept på bla-bla sidan…
Jag som är van att se Ainsley på BBCFood i motsvarande program kan bara konstatera att vår serie är en blek kopia!

Det är däremot inte Sjukhuset, varken blek eller kopia, och det programmet börjar strax!

Ett litet middagstips följer här nedan, och jag önskar alla som tittar in en trevlig kväll!

0

13 Comments:

  1. Vilka intressanta prisjämförelser…vi kanske ändå inte behöver klaga så mycket (det gör jag inte heller)

  2. Jo, man betalar och ser glad ut. Nä, jag reagerade som sjutton när osten plötsligt kostade 69:-/kg i stället för 49 Och Bregott 29:-/ask isf 22:-
    Har man klen kassa så påverkar det utan tvekan. Men man måste ju ha maten. Och även om man inte har nå’t överflöd, så var man åtskilligt fattigare när ungarna var små. det är inte alltid “det var bättre förr”.
    Kramen

  3. Känner att jag har nog inte någon riktig koll på matpriserna! Men försöker att handla på affärer med bra prier!
    Ha det gott. Lissen

  4. Roliga prisjämförelser!

    säga vad man vill om mjölkpriserna, men nog kan man väl stå ut med det… man betalar ju utan att blinka 80-90 kronor kilot för godis, och då verkar mjölk både billigt och nyttigt i jämförelse.

    Ha en bra kväll!

  5. Ja, där ser man, det var inte alltid bättre förr! 8O
    Vi har måst höja priset på lunchen med 4 kronor pga höjda råvarukostnader men det är inte många som förstår varför vi har höjt, tyvärr…

  6. Låter som en smaskig gryra, jag hör till dom som e självförsörjande på mynta….har man en gång öppnat sin trädgård för den så stannar den med besked.Sprider sig som en farsot….men är jättegod ;)
    Kram
    Margaretha

  7. Matpriser ja. Nej jag tror igentligen inte man lägger märke så mycket till höjningarna. Kanske får man en påminnelse i kassan att totalen blev högre en vanligt.
    För mig blev alltid dyrare när jag bytte bostads ort o län. Maten, högre skatt, dyrare försäkringar osv. Ja de blev faktiskt stor skillnad. Men Blekinge är ju ett av landets billigaste län vad gäller. Men inte ångrar jag att jag flyttade, nej aldrig.
    Kockprogram klarar inte jag av att se, de e som cirkus för mig -alltså lika tråkigt.
    Vi är alla OLIKA tur e det.
    Kram Anki

  8. ja jag håller med dig om kockduellen …tråkigt ! du skrev att ni var trötta. Det är samma sak här, så trött så trött och orkar inte mycket.

    Sov gott

  9. Har inte sett Kockduellen alls nu men brukar ju se på Ainsley jag med…och han är en färgstark man !!! Lilla lammet kan ju inte riktigt jämföras med honom…
    ***
    K R A A A M från EVA !!!

  10. Jag har märkt av lite att maten blivit dyrare.
    Speciellt osten, och det är lite trist då jag älskar ost ;-)
    Kul och intressant om prisjämförelsern förr och nu.

  11. Här märks att maten är dyr, speciellt om man är hänvisad til latt handla i närbutiken och inte kan åka utanför stan och storhandla på willys eller liknande.
    Dyyrt..

  12. Jo, nog har jag sett att maten blivit dyrare. Sen saknar jag verkligen Hemköp som vi har i Alfta. Här i Järvsö finns ICA och Konsum. ICA här i Jävsö har priser som ligger över de flesta, tycker jag. Men jag handlar oftast där och ibland på Konsum. Båda affärerna har för små ytor och rätt dåligt utbud. Nog var det mycket bättre i Alfta. MEN åker vi till Ljusdal så kan jag ju handla där… (ingen köptrohet här inte) och där finns Prix och två ICA-butiker som ingår i samma lokala kedja som i Färila och de har bättre utbud och billigare priser också.
    Det är svårt att få matinspiration i Järvsö! Det är då ett som är sant. Men jag försöker så gott jag kan och ikväll serverar jag kalops från frysen (kokade den förra lördan) och i morgon ska det nog bli fisk på någe vis… sen får vi se.
    Jag ska nog börja kolla lite vad jag skrev om för ett år sedan jag med… låter lite kul det. Den funktionen finns ju inte på spacet men jag kan ju föreslå den… :-)
    Ha en bra vecka!
    Kram.

  13. 1966 kostade Hushållsosten 9.90 kg på Saluhallen i Västerås

Kommentera