Vårflod i januari!
Jag har suttit inne och ugglat sedan helgen på grund av det bedrövliga vädret.
Idag såg jag äntligen lite ljusblått på himlen och kom iväg ut!
Men se! Illgrön matta på fotbollsplanen, nu har man nog slagit på värmeslingorna för första gången, planen har varit snövit i månader!
+5 grader och brusande vårflod!
Men nog är det väl lite väl tidigt så säg!
Vanskligt att gå, förstås, så jag ställde mig och hängde över broräcket en stund, lyssnade på bruset och tog några bilder, och nog infann sig lite vårkänslor också..
Enda nackdelen med porlande brusande vatten är att man snabbt blir kissnödig…
Nu har jag kommit ner till sjön, området heter Strömkanalen och klockan är halv tre, är det inte vackert så säg!
Jag ser inte en människa bland de nybyggda villorna med strandnära läge, men traskar vidare för här har jag inte gått förut. Viss försiktighet iakttages!
Här har de boende gjort en fin liten skridskobana till barnen, fast just nu skulle jag inte ge mig ut på några isar!
Dags att klafsa hemåt igen, köper färdiggrillade kycklingben på hemvägen så slipper jag smutsa ner några kastruller idag, jag har en god grönsaksblandning med broccoli, kikärter, tomat, picklad rödlök och fetaost som blir gott till, lätt ska det vara när man är lat!
Mia
Din mat låter riktigt god 🙂 Ja nog är det vårkänslor nu alltid men jag försöker intala mig att vi fortfarande är i mitten av januari trots våra 7 plusgrader och takdropp! Ja, ishalka ingår förstås….. Kram på´re
Minton
Det var verkligen brusande vatten. Isarna är förrädiska nu så du måste vara försiktig. Grillad kyckling är gott och bekvämt.
Igår hämtade jag min hörapparat och den är jätte bra. Hör när fåglarna väsnas och Minton när han går i snön. Vilken skillnad.
Kramar från oss
LillaSyster
Du är inte lat!
Mycket vatten som forsar fram där. Såg en ny sjö idag då jag åkte hem från jobbet…..en dränkt åker, känns som om det kommer att ta en evighet innan det vattnet sjunkit undan. Du har mycket att utforska på din nya hemmaplan. Ha nu en bra kväll! Kram
Anna-Lena
Ser ut att vara mindre snö i Falun än här i Umeå. Trots att vädret just nu är samma. Bedrövligt, minst sagt. Nästan 10 plusgrader idag.
Det gillas inte! Dessutom är det livsfarligt att gå ut. Du klarade dig bra… och jag med. Tack och lov.
Carita
Inte fel att lyssna på bruset och vara lite våghalsig 🙂
Än har vi vinter kvar, säger mor (den där sången om blåsipporna som står i backen).
Plus fem hade vi också, vi får vara glada så länge den här värmen varar 🙂
BP
Hahaha! Lathet är en egenskap som man borde finslipa under ett helt liv, så att man går på autopilot när man är 65 plus:-) Bra med hämtmat!!! Jag vet:-)
Bilderna från vårfloden är väldigt dramatiska. Fantastiskt bra fångat. Visst är det aningen tidigt med en vårflod, men det kommer kanske fler – floder alltså.
Här är all is borta sedan igår och man vågar sig ut utan Icebugs/broddar., åtminstone där jag brukar gå.
Äventyret Framtiden
Fina foton, jättefina!
Undrar i mitt stilla sinne om det finns ett varmt utsläpp någonstans ifrån i närheten? Det var ju vinter förra veckan med gångbara isar…
Januariflod…
Ha det fint och hoppeligen så är det inte vår ännu, bara lite lurigt väder.
Kram från gränden!
Anna i Portugal
Kan tänka mig det blir enorma mängder vatten när all snö och is smälter, men visst känns det lite tidigt? Ljudet av forsande vatten är öronbedövande och mäktigt. Ha en fin fredag.
Anna-Lena
Låter väldigt gott!
En sådan massa vatten. Visst ger det vårkänsla. Men vi får nog vänta två månader innan vi kan ropa hej till våren. Kram
Ibod11 - Ingrid
Nu passar väl orden ”ur led är tiden” in bra. Så här ska det inte vara varken hos dig eller mig men det ser likadant ut här. Inte mycket snö kvar nu och jag gissar att det forsar i vattendragen lite här och där. Jag går ju inte ut och går för tillfället så det är bara en gissning.
Några dagar till ska det töa men på måndag blir det vinter igen, Just nu sitter jag och lyssnar på hur stormstyrkan i vindbyarna tar i så nu faller nog en del träd också. Men allt är inte dystert för det finns hopp om bättre tider och jag kan ju njuta av dina fina bilder, Jag instämmer absolut i att bilden från Strömkanalen är fantastiskt vacker 😀
Kram
Karin
Härligt med brusande vattenmassor! Och vilken underbar solnedgångsbild över vattnet. Men visst kan man bli bekymrad över 6 plusgrader i mitten av januari. Barnbarnen spelar fotboll utomhus nu, i stället för att träna i inomhushallen. Känns inte naturligt.
Susjos
Vilka bilder, wow på bilden från Strömkanalen!
Bra att du går försiktigt där ute , för nog kan det vara halt allt!
Härligt med lite vårflod i januari…..dock kommer säkert vintern tillbaka….
Mums med lättlagat, färdiggrillad kyckling med goda tillbehör!
Ha det gott!
Kram
Stefan
Bilden med den vackra himlen är magisk. Ni har fortfarande snö ser jag och detta rapporteras även från Insjön. I Nyköping är det mer eller mindre barmark för tillfället.
Trist och då skänker jag en tanke till de eldsjälar som för drygt en vecka sedan gjorde upp skidspår runt slingor, på gärden och fotbollsplaner. Skänker även en tanke till de eldsjälar som skulle öppna stans skidbacke igår, men som fått flytta fram premiären till måndag p.g.a. mildgrader.
När jag ser dessa eluppvärmda fotbollsplaner tänker jag tillbaks till tiden när jag själv spelade fotboll. Då fanns varken eluppvärmda planer eller konstgräs. Vinterhalvåret fick vi träna i en väldigt liten gymnastikhall eller ha löpträning på snöfyllda gator. Så småningom fixade klubben en grusplan där vi kunde träna och det gjorde vi i minusgrader på ofta stenhårt grus och bland isfläckar.
Jag bär med mig ett minne från den tiden. Ett ordentligt märke på ena knät som uppstod efter en rejäl vurpa på just en isfläck.
Om det var bättre förr vet jag inte, men dåtidens ungdomar var nog inte lika bekväma som dagens.