Veckans foto #31 /Skyltsöndag
Åke fortsätter med sitt fototema på söndagar.
Han vill kort och gott se bitar ur din kreativa sida. Ingen bild är vackrare än den andra.
Alla bidrag välkomnas såklart. Kom ihåg att det inte finns något dåligt väder utan bara fel kläder.
Upp till 5 st bilder gäller.
Den vackra sjömanskyrkan intill tågstationen i Gävle där jag i tisdags opererade min starr
Nu kan jag njuta av höstfägringen i min hemstad Falun med ”nya” ögon
Ser svampar överallt, och de växer inte bara på marken!
Njuter av vacker höst!
Till minne av skyltsöndagen som BP höll i så många år och Christian håller vid liv
Jag går mycket sällan på föreställningar av olika slag, men gillar att ”läsa” gamla hederliga anslagstavlor i stan
Den här bokcirkel-skylten hittade jag av en slump på biblan och anmälde mig bums! Imorgon är det dags för första träffen, kul!
Susie
Att vara med på aktiviteter som ska ske på bestämda tider och dagar har jag alltid haft svårt för – tyvärr!
Kram-Susie
Åke
Hoppas du mår bra efter operationen 🙂 Du får som alltid ihop så fint till teman du deltar 🙂 Den vackra sjömanskyrkan har jag allt missat… snyggt med dina höstfärger 🙂 Trevligt att du är med och jag bugar för länken! Krya på dig!
Christian Lehmann Gisler
Skönt att du ser ”med nya ögon” å hoppas att du blir nöjd! Det är spännande med anslagstavlor å extra kul när man hittar nåt som passar, lycka till å ha så trevligt!
P.S. Fina bilder som vanligt!
Önskar dej en skön söndag!
Äventyret Framtiden
Grattis till nya synen Paula! Det är skönt när det är gjort och världen öppnar sig med ett nytt ljus.
Jag skulle absolut ha anmält mig jag också till den finlandssvenska eller går det på finska också? om jag bodde i dina knutar. Karelen hägrar…härligt, hoppas att du får jättefina stunder som du delar med dig av.
Kram från gränden
Znogge
Så vacker kyrkan är och vilka höstfärger!
Då satsade vi båda på en operation under den gångna veckan och visst är det skönt att ha det klart.
Att se med nya ögon är verkligen inte fel och skillnaden brukar bli stor!
Önskar en god söndag!
LillaSyster
Imorgon har du ett knippe nya vänner =)
Ha en fin eftermiddag och skönt att din op är avklarad. Kram
Anna-Lena
Sverigefinsk senior… på deras träffar skulle jag också ha anmält mig. Synd att det är så långt bort.
Jätefin sjömanskyrka där i Gävle. Konstigt att jag aldrig har lagt märke till den, så ofta som jag har åkt tåg och väntat där. Men det var för länge sedan och jag var säkert inte intresserad av annat än att komma fram till slutstationen. / mammselen
Geddfish
Grattis till nya korpögon! Så härligt att kunna se bättre!
Nu är det ju så fina färger i naturen. Vilken underbart vacker kyrka!
Söndagskram!