skyltsöndag Veckans foto

Veckans foto #52 /Skyltsöndag

Av
den
8 mars 2026

Åke fortsätter med sitt fototema på söndagar.
Han vill kort och gott se bitar ur din kreativa sida. Ingen bild är vackrare än den andra.
Alla bidrag välkomnas såklart. Kom ihåg att det inte finns något dåligt väder utan bara fel kläder.

Upp till 5 st bilder gäller.

Två drakar men bara en hona…vem ska hon välja

Ylade i fullmånens sken…

Snart har jag en egen pool ..

Sandslottstider redan!

Har detta fenomen något namn? märkliga bubblor i blöt sand och lera på våren?
Till minne av skyltsöndagen som BP höll i så många år och Christian håller vid liv

Ännu i början av veckan var det fotgängare ute på isen, hoppas att det är slutrantat där nu!

TAGS
7 kommentarer
  1. Svara

    LillaSyster

    8 mars 2026

    Pool och sandslott- sommarvibbar hos dig! Kram

  2. Svara

    Stefan

    8 mars 2026

    Vore jag andhona skulle jag välja andhanen med bra balans.

  3. Svara

    Anki

    8 mars 2026

    Haha … ja det blir inte lätt att välja … men faktiskt så är risken stor att
    hoppas folk fattar att isarna är farliga nu! hon att bli våldtagen när båda hanarna blir alltför ivriga.
    Kram och nospuss från oss

  4. Svara

    BP

    8 mars 2026

    Synd att andhonan inte kan singla slant, men om jag var hon skulle jag nog satsa på killen som står upp;-)
    Speglingen av huset i din egen pil är helt suverän. Fick faktiskt kolla lite extra länge för att förstå bilden. Bra fångat:-)
    AI ger följande svar på din fråga om bubblorna:
    Bubblorna är oftast ett tecken på att luft byts ut mot vatten i marken, eller att gaser från nedbrytning frigörs, vilket är en naturlig del av kustens ekosystem.
    Skaderisk måste väl ändå vara en stor underdrift – Risk för drunkning är nog närmare sanning där kan jag tycka, som över huvud taget inte gå på is.
    Jag förstår att den gamla rostiga Volvon vill komma in. Det skulle jag också vilja om jag såg ut som den;-)
    Ett underbart inlägg och stort tack för skyltarna och länken:-)

  5. Svara

    Christian Lehmann Gisler

    9 mars 2026

    Det var sannerligen ett undligt fenomen med bubblorna, kul att du fotade! Fjäderfän kan jag va utan… men spegelbilden av huset var fantastisk, vi är många här i bloggvärlden som är ganska bra på att fota utan att varken vara proffs eller ha en dyr kamera, kul!
    Tack för fina å annorlunda skyltar, roligt att vi är några kvar som håller igång skyltningen….
    Önskar dej en fin vecka <3

  6. Svara

    Ibod11 - Ingrid

    9 mars 2026

    Jag tycker att andhonan ser ut att vara totalt ointresserad av båda herrarna. Hon kanske också har kommit fram till att hon klarar sig utan en partner 😀 Jag skulle vilja höra när du ylar mot fullmånen och kanske vill jag ännu hellre se när du badar i den poolen 😀
    Sandslottet är nog inte det mest imponerande jag har sett men kul att säsongen startar nu 😀 Bubblorna har säkert en bra förklaring men den kunskapen har inte jag. Men jag googlade och AI svarade: Bubblor i blöt sand på stranden är ett vanligt naturfenomen som oftast uppstår när vatten rör sig genom sandlagren och tvingar ut innesluten luft.
    Vi får hoppas att folk har vett att hålla sig borta från isen där nu.
    Kram

  7. Svara

    Znogge

    9 mars 2026

    Livet består av många svåra frågor men jag hoppas att hon gjorde ett bra val. En härlig bild tycker jag!
    Det var lite kontraster där med snön och så ett sandslott.

LÄMNA GÄRNA EN KOMMENTAR

Kantstött halvt antik, ringrostig finska som bott i Sverige mer än halva livet, före detta bankkamrer, krögare, hamburgervändare, lucknucka, numera skogsmulle som håller grytan puttrande, gärna med svamp och annat ätligt ur naturens skafferi, matte till hund och dammråttor, mamma, mormor, gammelfarmor/mormor
Kategorier
Statistik
  • 164
  • 436
  • 1 800 520
  • 5 636
  • 72 297
Sök här