Bloggen

Glad Måndag!

Av
den
5 maj 2025

”Glad måndag fick sin början då jag ansåg att måndagen var styvmoderligt behandlad som en dag bland alla andra. Måndagen är inte en sämre dag än fredag och lördag, ej heller sämre än de övriga fyra övriga. Det finns alltid en anledning av fira och le, det gäller bara att se den.
Samtidigt kan vilken dag som helst vara en dag som kommer med sorger. Låt oss leva i nuet och vara tacksamma för det vi har. Kram till er alla!”

Denna uppmaning kommer från Carita
Jag delar idag trevliga minnen från helgen

Träffade tjejligan (barn, barnbarn o barnbarnsbarn) på Magasinet i Falun där Länsförsäkringar ordnat ett jippo för barnen.

Kön till ansiktsmålningen var timslång men Noelle hade bestämt sig, och nu är det hennes tur, hon blundar för att inte få en färgpensel i ögat!

Utanför stod sjöräddningssällskapets räddningsbåt och visade upp sig tillsammans med personal.

Sen var det dags att bege sig till den årliga gårdsloppisen på Elsborg, en av flera gamla stadsdelar. Det är så mysigt att gå i de gamla kvarteren, kika in på innergårdarna där loppisen pågår.

Vi fyndade ingenting denna gång, vi var rätt sent ute och hade inte ställt in blicken på något speciellt. Men, Noelle hittade en liten söt sengångare som hon gärna ville adoptera. Fotot jag tog på pizzerian blev lite skoj, som vanligt har fotografen noll koll, ser inte spegeln, men på bild har vi hamnat alla fyra! Märket i Noelles panna är enhörningshornet hon fick målat, glittret har redan suddats ut…
Idag måndag vaknade jag av ett buller utanför fönstret, det lät som vägmaskiner men…

visade sig vara en yngling i arbete med lövblåsen på andra sidan gatan

Sen blev det tyst ett tag, så jag låg och småslumrade, klockan var ju inte ens nio (!) men snart satte oljudet igång igen, nu med en dundrande sanduppsugare

Nu är min gata ren som ett salsgolv vilket också betyder att det är dags att putsa fönstren…men det tar vi en annan dag!

TAGS
6 kommentarer
  1. Svara

    Ibod11 - Ingrid

    5 maj 2025

    Vad roligt att träffas alla fyra generationer och ha trevligt tillsammans. Den där sengångaren är jättesöt så jag förstår att Noelle ville ta hand om den.
    Här har det också sopats och blåsts men trots att det är flera veckor sedan så har mina fönster ännu inte putsats. Det får bli när jag kommer hem från min lilla roadtrip 😀
    Vi ses snart 😀
    Kram

  2. Svara

    Susjos

    5 maj 2025

    Så fina bilder, inte minst det fotot med speglingar på er allihopa och lilla enhörningen Noelle!
    Ja, kl 09 är tidigt tycker jag också, igår blev det ju hotellfrukost i ottan , inte undra på att jag somnade när vi kom hem och sov i några timmar, haha!
    Härligt att få rent på gator och trottoarer ! Du får gå ut och dansa salsa nu 😉
    Kram!

  3. Svara

    LillaSyster

    5 maj 2025

    Vänta du med fönsterna till pollen och frömjölet har tagit slut.
    Söta fina Noelle =)

  4. Svara

    Anki

    5 maj 2025

    Vilken trevlig helg med alla tjejerna … och härliga bilder!
    Jag anlitar fönsterputsare för den sysslan numer … värt varenda öre!
    Kram och nospuss från Finspång

  5. Svara

    Anna-Lena

    5 maj 2025

    Lövblås hörs! En riktig dundermaskin. Tror att den gjort sitt för ett halvår framåt, i våra trakter.
    Riktigt rolig bild, med alla generationerna med.
    Ha en god kväll!

  6. Svara

    BP

    5 maj 2025

    Vilket coolt ställe – Magasinet alltså. Trodde först att det var en pub i en ombyggd kyrka. Tänkte på fönstren som var lite ”kyrkliga”.
    En kul utflykt för både Noelle och er vuxna. Ni hade ju roligt, och Noelle fick en sengångare. Hade du inte artbestämt den hade jag aldrig gissat på sengångare;-)
    Oljuden du hörde idag känner jag mycket väl igen. Men de får man väl stå ut med om man vill ha ett fint bostadsområde. Här brukar maskinerna gå igång klockan 7 – grrrrrrr.

LÄMNA GÄRNA EN KOMMENTAR

Kantstött halvt antik, ringrostig finska som bott i Sverige mer än halva livet, före detta bankkamrer, krögare, hamburgervändare, lucknucka, numera skogsmulle som håller grytan puttrande, gärna med svamp och annat ätligt ur naturens skafferi, matte till hund och dammråttor, mamma, mormor, gammelfarmor/mormor
Kategorier
Statistik
  • 202
  • 212
  • 1 715 783
  • 5 385
  • 69 501
Sök här