Av
den
26 november 2025

Den här veckan började med en trivsam säsongsavslutning för vår Sverigefinska bokcirkel på biblioteket.
Det var som vanligt trångt om saligheten i vårt grupprum, bara ett par stackars förkylda medlemmar fattades.

Vår cirkelledare Maria hade ställt till med avsmakning av julens finska favorit, kålrotslådan samt köttbullar, hembakt rågknäcke och annat gott. Tusen tack Maria med föräldrar som hjälpt till med maten.

Gissa om det smakade bra, tusen tack Maria med föräldrar!
Kvällens ämne var Karelens blodiga historia som vi läst om i två böcker.
Jag fick äran att högläsa dikten Hämärä på finska.
Den är skriven av Edith Södergran 1916
På svenska heter den Skymning
Natten kommer stor i sitt ulliga skägg
och ler ett helt leende åt det halvt beslöjade.
Oformligt jättelikt ur de stumma syrenerna
växer i skymningen parkens kontur.
De täcka syrenerna hava sömniga öron,
de drömma att solen stiger ned på jorden…
Vad kan en drömlik skymning mot alla vakna tankar
som osedda stjäla sig förbi…

Nu tar vår bokcirkel paus men vi fortsätter i januari nästa år, så roligt att vi får fortsätta!
Igår åkte jag åter till stan, jag skulle äntligen få komma på synkontroll efter min starroperation i september.
Lite modfälld blev jag allt, jag kommer att behöva två par glasögon även i fortsättningen, detta beroende på min astigmatism som inte går att operera bort. Men, jag har ju levt så under många år, nu är ju starren borta och synen därmed bättre även utan glasögon.
Om ett par veckor ska jag få hämta mina nya korrigerade glas.
Efter optikerbesöket gick jag åter in en sväng på biblan, för visst hade jag en reserverad bok att hämta!

Här i aulan pågick som bäst en föreläsning i ämnet: Vad händer med demokratin? och föreläsare var en gammal bekant, Maria Leissner, fd. ambassadör och partiledare för Folkpartiet.
Nästa besök på biblioteket blir den 6 december på Finlands självständighetsdag. Då ska Maria presentera aktuella Sverigefinska böcker och läsa högt ur finska nationaleposet Kalevala!


Nu höll jag ju på att glömma färgspraket som Lillasyster vill se!

Igår var det Internationella dagen mot våld mot kvinnor vilket kvinnorna på torget manifesterade med hjälp av färgglada orangefärgade ballonger

TAGS

LÄMNA GÄRNA EN KOMMENTAR

Kantstött halvt antik, ringrostig finska som bott i Sverige mer än halva livet, före detta bankkamrer, krögare, hamburgervändare, lucknucka, numera skogsmulle som håller grytan puttrande, gärna med svamp och annat ätligt ur naturens skafferi, matte till hund och dammråttor, mamma, mormor, gammelfarmor/mormor
Kategorier
Statistik
  • 197
  • 352
  • 1 763 916
  • 5 555
  • 71 500
Sök här